Friday, July 26, 2013

Tau Commander W.I.P.

Hi
Some time ago I started working on a model of the commander, to army Tau. But I had to stop it because of the competition MoI, to which I painted something different.
Now the project is back on my desk, but I changed him a little. Conception remains the same, the color red and a lot of scrapes and chipping armor. But I decided a little different approach to color armor. I wanted to obtain fairly strong contrast, therefore to shade I used paint Blue Angels from VMA mixed with the base color ie  Skorne red from p3 in the ratio of 50/50. In addition, in the midtones added Liche purple color from CC to change the standard red and obtain interesting discolouration.
I used for brightening the color of Khador red base of p3, and where I wanted to get strong saturation I placed him on white primer. In a few places I added orange glaze painted Khador red highlight from p3 to break red.
That's it when it comes to armor, at this stage I can say that I am satisfied with the current color because it was experiment.
Battle damage is in the initial phase, most of the remnants of previous assumption.
Any suggestions and opinions are welcome.


Cześć Jakiś czas temu rozpocząłem prace nad modelem komandora, do armi Tau. Musiałem jednak przerwać je z uwagi na konkurs MoI, na który to malowałem coś zupełnie innego.Teraz projekt powrócił na moje biurko, ale trochę go zmieniłem. Koncepcja pozostaje ta sama, czyli barwa czerwona i sporo zadrapań i odprysków pancerza, jednak postanowiłem trochę inaczej podejść do samego koloru pancerza. Chciałem uzyskać dość mocny kontrast dlatego do cieniowania użyłem farby Blue Angels od VMA pomieszanej z kolorem bazowym tj. Skorne red od p3 w stosunku 50/50. Dodatkowo w tonach średnich dodałem koloru Liche purple od CC żeby zmienić standard czerwieni i uzyskać ciekawe przebarwienie. Do rozjaśniania użyłem koloru Khador red base od p3, a tam gdzie chciałem uzyskać mocne nasycenie kładłem go na biały podkład. W kilku miejscach dodałem pomarańczowe glejzy farbą Khador red highlight od p3, żeby przełamać czerwień.To tyle, jeśli chodzi o  pancerz, na tym etapie mogę powiedzieć że jestem zadowolony z obecnego koloru z uwagi że był to eksperymen. Battle damage narazie bardzo wstępnie, większość to pozostałości po poprzednim założeniu.Ewentualne sugestie i opinie mile widziane .


I greet

LUK

1 comment: